Výhody a nevýhody elektrického vytápění

Většina majitelů domů a bytů stále považuje plyn za nejspolehlivější zdroj tepla. Elektřina si ale získává popularitu a není se čemu divit. Jedná se o velmi bezpečný a také šetrný způsob, jak do obydlí přivést potřebné teplo (úspory ale očekávejte pouze s kvalitní elektroinstalací). Elektrické vytápění se nejčastěji vyžívá jako doplňkové vyhřívání, ale při troše plánování není dnes už problém se na elektřinu spolehnout jako na hlavní zdroj tepla. Co tedy potřebujete vědět předtím, než se rozhodnete zvolit elektrické vytápění pro váš domov?

Druhy elektrického vytápění

Vytápění pomocí elektřiny nemá pouze jedno řešení. Existuje mnoho možností, jak elektrický výhřev zajistit:

Elektrokotel

Elektrokotle mají oproti ostatním druhů kotlů mnoho výhod. Jedná se o ekologicky šetrný zdroj tepla se snadnou instalací a provozem bez dotěrného hluku. Pořizovací cena elektrokotle je nižší než u tepelných čerpadel a nevyžaduje výrazné zásahy do vašeho domova (není potřeba nic připojovat na komín). Také se vyhnete nákupu materiálu, který je potřeba v ostatních kotlech spalovat.

Přímotopy

S elektrickými přímotopy se velmi snadno manipuluje a pomohou vám rychle vyhřát prostor, do kterého je umístíte. Jedná se však spíše o doplňkové řešení. Jako hlavní zdroj tepla lze chytře rozmístěné přímotopy využít u nízkoenergetických staveb, kde oceníte minimální ztráty tepla při jejich používání. Mají však relativně vysokou spotřebu a mohou až příliš vysoušet vzduch v místnostech.

Infrapanely

Infrapanely jsou velmi tenké a můžete je v domě či bytě umístit na stěnu či na strop. Místo ohřívání vzduchu tento druh elektrického vytápění zahřívá předměty v místnosti. Teplo z infrapanelů začíná sálat skoro okamžitě po jejich zapnutí, nemusí ale dostačovat pro místa náročnější na ohřev.

Akumulační kamna

Akumulační kamna lze využívat prakticky ve všech druzích obydlí jako hlavní zdroj tepla (často je najdeme také v průmyslových objektech). Díky své rozměrnosti může být využití akumulačních kamen poněkud problematické, zejména v méně rozlehlých domech. Velikost ohřívaného prostoru také ovlivňuje konečný výkon kamen.

Teplovodní vs. elektrické podlahové vytápění

Podlahové vytápění je moderní trend, který výrazně zvyšuje pocit pohodlí v místnostech. V novostavbě nebo při rekonstrukci ho lze položit v bytech i domech – nejdříve se však musíte rozhodnout pro konkrétní druh podlahového vytápění. Zatímco klasické teplovodní vytápění vyžaduje poměrně náročnou instalaci, u elektrického podlahového vytápění ušetříte při montáži čas i peníze.

U elektrického podlahového vytápění si můžete zvolit variantu buď s tepelnými rohožemi nebo s tepelnými kabely. Rozdíl spočívá především v jejich flexibilitě. Tam, kde je prostor velmi členitý se více hodí kabely, zatímco rohože snadněji pokryjí velké jednolité plochy. Nainstalovat obě varianty lze bez problémů pod nejrůznější druhy materiálů, takže se nemusíte bát, že by vám vybraná podlahová krytina bránila užít si tepelnou pohodu.

Hlavní výhody elektrického podlahového vytápění spočívají v?

  • Úspoře prostoru (nepotřebujete kotel ani rozměrné radiátory)
  • Snadné kombinaci s ostatními zdroji tepla (krby či kamna)
  • Minimálním víření prachu
  • Možnosti nastavení individuální teploty v každé místnosti
  • Příznivém rozložení tepla napříč celým domovem

Hlavní nevýhodou je kolísavá cena elektřiny. S elektrickým podlahovým vytápěním ale získáte pocit tepelné pohody u nižších teplot, než je tomu u klasických teplovodních variant vytápění, takže ve výsledku můžete na energiích ušetřit.

Kam se elektrické vytápění hodí?

Elektrické vytápění dokáže zahřát celý dům nebo jednotlivé místnosti. Velmi příjemné je například podlahové vytápění v koupelně, kdy nemusíte po krásně horké koupeli stoupat na chladivý keramický povrch. Doporučujeme nějaký druh elektrického vytápění (hlavní nebo doplňkové) zejména v místnostech, kde se pohybujete nejčastěji, tedy především v obývacím pokoji.

fwfewweewf

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.