Hlavní výhody decentrální rekuperace

Toužíte po domově plném čerstvého vzduchu, který vám zároveň ušetří za energii? Pak je pro vás jasnou volbou rekuperační jednotka, která dnes představuje klasický doplněk pasivních domů. Větrání otevřenými okny zdaleka nemusí stačit pro potřeby rodinného domu a zejména v chladnějších dnech se jedná o dobrý způsob, jak přijít o veškeré nastřádané teplo. Díky rekuperaci se vyhnete přílišné vlhkosti v domě, zajistíte si přísun čerstvého vzduchu a nebudete zbytečně plýtvat penězi na neustálé vytápění. Vyplatí se však zvolit raději centrální nebo decentrální rekuperaci?

Rozdíl mezi centrální a decentrální rekuperací

O decentrální variantě rekuperace u nás donedávna téměř nikdo nevěděl. Montážní firmy, které tyto systémy nabízejí, se totiž do popředí snaží tlačit především centrální rekuperaci, která je výrazně dražší a vyžaduje náročnější instalaci. Kde tedy leží jejich hlavní rozdíly?

  • U centrální rekuperace je větrací jednotka (uložená často v samostatné technické místnosti) napojená na všechny místnosti v domě pomocí potrubního systému.
  • Oproti tomu decentrální rekuperace, která se někdy také označuje jako rekuperace lokální, bývá nainstalována pouze v konkrétních místnostech, které potřebujete větrat.

Výběr mezi těmito 2 systémy se pak řídí především podle vašich potřeb a ochotě investovat čas i peníze do instalace.

Proč zvolit lokální variantu rekuperace?

Lokální rekuperace nevyžaduje příliš složitou montáž. Jednotka se snadno nainstaluje například pouze do místností, které bývají nejvíce znečištěné (tj. obývané). Ideálně bychom jednu jednotku měli mít alespoň v kuchyni a ložnici. Místo složitého labyrintu potrubí se čerstvý vzduch přivádí dovnitř stejným otvorem, ze kterého putuje znečištění vzduch ven.

Kvůli své kompaktnosti se decentrální rekuperační systémy hodí především do bytů a malých domů. Ovšem pozor, i ve velkých rodinných domech se mohou majitelé rozhodnout pro lokální větrání s rekuperací. Moderní rekuperační jednotky u decentrálního systému totiž dokáží fungovat přesně pro podmínky dané místnosti, stačí je jenom správně nastavit. Více jednotlivých malých rekuperačních jednotek navíc do stavby zasahuje méně než náročná montáž centrálního větrání.

Cena hraje při rozhodování o druhu rekuperace velkou roli, ale neměla by být stěžejní. Pokud si zvolíte decentrální systém, tak sáhněte raději po dražších, ale vysoce kvalitních jednotkách. Ušetříte zejména na práci při instalaci, tak se neochuzujte o perfektně vybalancovanou míru čerstvého vzduchu v místnosti.

Kdo by měl raději zvolit centrální rekuperaci?

Centrální rekuperace má smysl především v rozsáhlých objektech, od velkých rodinných domů až po kancelářské komplexy. Je nutné ale počítat s velkým množstvím problémů, včetně těžké přístupnosti potrubních rozvodů vzduchu. Z hygienického hlediska bychom proti doporučovali buď decentrální rekuperaci nebo opravdu dobře navržený centrální systém, který je možné pravidelně kontrolovat.

Decentrální rekuperace samozřejmě nemusí vždy být dokonalým řešením. U některých levnějších modelů může představovat problém například akustika. Jednotka je zapnutá přímo v konkrétním pokoji, a ne ve vzdálené technické místnosti, takže může obyvatele domu rušit. V současnosti lze ale na trhu najít dostatek lokálních rekuperačních jednotek s maximálně tichým režimem, který po zapnutí sotva zaznamenáte.

Na koho se obrátit?

Chcete vyřešit větrání v bytě či domě tím nejlepším způsobem? Kontaktujte DRATEL a nechte si poradit od expertů, kteří mají za sebou obrovské množství montáží centrálních i decentrálních rekuperačních jednotek. Pomůžeme vám vybrat, nainstalovat a zprovoznit přesně takový systém větrání, který váš domov potřebuje.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.