Dotace na fotovoltaiku v roce 2024

Rok 2024 přináší pokračování programů podpory obnovitelných zdrojů energie včetně dotací na solární panely, které odstartovaly v loňském roce. Jedním z těchto programů je Nová zelená úsporám, spravován Státním fondem životního prostředí, který uživatelům poskytuje finanční podporu pro instalaci solárních systémů v domácnostech. Ptáte se jaké jsou změny v podmínkách pro získání dotace v roce 2024 a kdo o ně vlastně může žádat? Pojďte se s námi podívat na stručný přehled programů a podmínek pro datace na fotovoltaiku v tomto roce.

Změny v podmínkách

V roce 2024 došlo ke změnám ve stanovených podmínkách k získání dotací na fotovoltaiku. Pro solární termický systém je nyní vyžadována minimální plocha apertury kolektorů a měrný objem akumulačního zásobníku teplé vody. U fotovoltaického ohřevu vody je důležitý instalovaný výkon FV panelů a měrný objem akumulačního zásobníku teplé vody stejně jako automatické přepnutí na druhý zdroj ohřevu.

Tato zpřísnění mají za cíl zajistit, že fotovoltaické systémy jsou navrženy tak, aby s maximální efektivitou využívaly sluneční energii k ohřevu teplé vody.

Podmínky dotace v programu Nová zelená úsporám:

Program Nová zelená úsporám není vázán na výši příjmu a mohou o něj žádat majitelé, stavebníci nebo nabyvatelé domů a nově i majitelé rekreačních objektů. Je však nutné, aby se dotace využila pouze na nové fotovoltaické systémy a vyrobená elektřina byla určena pouze pro vlastní spotřebu.

Podmínky programu Nová zelená úsporám Light

Tento program je zaměřen na nízkopříjmové domácnosti. Většinou se jedná o osoby pobírající starobní nebo invalidní důchod. Žadatel musí být majitelem domu a splňovat kritérium čerpání příspěvku na bydlení.

Program Nová zelená úsporám: Oprav dům po babičce

Další možností je program zaměřený na mladé rodiny, který podporuje zateplení rodinných domů a rekreačních objektů. Tento program lze kombinovat s dotací na fotovoltaiku nebo tepelné čerpadlo.

Dotace na fotovoltaiku v roce 2024 nabízejí široké možnosti pro investici do obnovitelných zdrojů energie. Je důležité sledovat aktuální podmínky a využít dostupné programy pro snížení nákladů na instalaci solárních systémů a podporu udržitelného životního stylu. K získání podrobnějších informací je vždy vhodné kontaktovat krajské úřady Státního fondu pro životní prostředí.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.