Nepodceňujte revize elektroinstalací ve vaší firmě

Začínáte s podnikáním jako start-up nebo samostatný živnostník? Tak to možná nevíte, že i na vás se vztahuje povinnost provádět pravidelné revize elektroinstalace. Pokud se budete revizím vyhýbat, tak můžete skončit s vysokou finanční pokutou a v případě nehody také se zkráceným pojistným, které nepokryje způsobené škody. Podívejme se tedy na důležité otázky týkající se revizí elektroinstalace, na které by měl být schopný odpovědět každý podnikatel či majitel domu.

Opravdu musím revize provádět?

V první řadě je nutné si uvědomit, že revize elektroinstalace sice mohou být otravné, ale mají svou důležitost i mimo nařizovací paragrafy. Správně fungující a seřízená elektrická zařízení chrání vaše zdraví a majetek. Zanedbaná technika může vést k vážným nehodám. Pamatujte si, že prevence je vždy lepší než řešení náhlé nepříjemné situace.

Elektro revize jsou však povinné nejen pro živnostníky a malé i velké firmy. Vlastníci nemovitostí a bytová družstva si musí dávat pozor na revize společných obytných prostorů. Zařízení v jednotlivých bytech do této kontroly nespadají, ale elektrospotřebiče či vedení na chodbách, v garážích či třeba ve společném sklepě musí projít revizí odborníka.

Jak často je nutné revize provádět?

Lhůta pro provádění revizí se do velké míry odvíjí od velikosti objektu. Zděné objekty, ve kterých se může shromažďovat méně než 250 osob, lze nechat zkontrolovat každých 5 let. Při zvýšeném počtu obyvatel/zaměstnanců/hostů atd. se však lhůta výrazně zkracuje, a to na 2 roky. Ještě častěji je nutné provádět revizi elektroinstalace tam, kde podmínky v prostředí ohrožují dlouhodobou bezpečnost elektrických zařízení. Mezi hlavní rizikové faktory patří především vysoká vlhkost a extrémní teploty. Zákonné lhůty pro jednotlivé druhy objektů je nutné dodržovat. Raději tedy kontaktujte solidní firmu, která může revizi provést dlouho dopředu. V opačném případě hrozí, že nejbližší dostupný termín revize padne na dobu až po zákonně lhůtě.

Kde najdu zákony, které se týkají revize elektroinstalace?

Jak se o zákonných lhůtách můžete dozvědět? Jednotlivé pasáže týkající se revizí elektrických zařízení najdete zde:

  • Zákon č. 262/2006 Sb.
  • Nařízení vlády č. 378/2001 Sb.
  • Norma ČSN 331500
  • Norma ČSN 331600

Bohužel, právní jazyk v těchto zákonech a normách je poměrně vágní a laika spíše zmate. Nejlepší způsob, jak si zajistit revizi včas a přesně podle předpisů, představuje kontaktování zkušené elektrotechnické firmy. Experti na elektro revize vám rádi poradí, kdy a jak celou záležitost vyřešit bez jakýchkoliv sankcí.

Kdo mi s tím pomůže?

Při výběru společnosti pro revizi elektroinstalace se neřiďte pouze cenou. Nejdůležitějším faktorem, který dělí kvalitní revizní techniky od těch méně solidních, jsou léta zkušeností v oboru. V úvahu také vezměte ochotu techniků vám poradit a vyhovět vašim specifickým požadavkům. Levný, ale nezkušený revizní technik vás může ve výsledku stát jmění díky špatně provedené revizi.

Jak revize probíhá?

V první řadě dojde k vizuální inspekci všech elektrických zařízení a vedení elektrického proudu. Pohledem lze zjistit důležité parametry techniky a také možný havarijní stav. Následuje odborné měření specializovanými nástroji a kontrola všech vývodů či kabelů. Celý proces revizní technik zaznamená v dokumentaci, kterou vám následně poskytne. Právě tato dokumentace (revizní zpráva) vám pak poslouží při komunikaci s pojišťovnou či úřady.

Točí se vám z toho všeho hlava? Neváhejte se obrátit na DRATEL a my se už postaráme o všechno, co k revizi elektroinstalace patří. 

—-

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.