Technologie a lidský život jsou v dnešní době provázané na každém kroku. V kapse téměř všech lidí najdeme chytrý telefon, který díky nejrůznějším aplikacím dokáže zabavit, poučit a výrazně zvýšit náš komfort. Můžeme ale jít mnohem dál a ve stejné filozofii postavit či zrekonstruovat také náš domov. Překážkou však může být nedokonalá a zastaralá elektroinstalace. Před desítkami let totiž nikdo nedokázal předpovědět standard moderních zabezpečovacích či kontrolních zařízení. Skutečně chytrou domácnost je tedy nutné postavit od základů
Co vám inteligentní elektroinstalace nabízí
Klasická elektroinstalace, která je stále nejčastějším způsobem zapojení elektrických rozvodů v domácnosti, vznikla jako řešení pro místa s malým počtem světelných okruhů a spotřebičů. Jedná se o finančně méně náročnou variantu elektroinstalace. Musíte se u ní ale spokojit s velkým množstvím nevýhod. Zejména pokud se chystáte provozovat složitější okruhy a velké množství spotřebičů (což je v dnešní době už velmi běžné).
Modernější variantu představuje inteligentní elektroinstalace. Ta je od počátku navržená tak, aby umožňovala ovládání mnoha různých systémů jako například:
- Zabezpečení objektu
- Velký počet světelných okruhů
- Stínění objektu (zatahování žaluzií atd.)
- Vytápění/klimatizace
- Ventilace
- Otevírání a zavírání oken
- Venkovní systémy jako je zavlažování zahrady
- Zábavní prvky (televize, systém reproduktorů v různých místnostech atd.).
Všechny tyto prvky lze pak ovládat buď díky centrální jednotce nebo pomocí softwaru nainstalovaném na počítači či telefonu. Jednotlivé části inteligentní elektroinstalace jsou zapojeny modulárně, tzn. vzájemně propojeny sběrnicovým kabelem.
Hlavní výhody a nevýhody chytré domácnosti
První a nejdůležitější výhodou chytré domácnosti je větší schopnost kontrolovat prostředí, ve kterém žijeme. Díky prvkům chytré domácnosti můžeme v každé místnosti nastavit přesně takové podmínky, po jakých zrovna toužíme. Ovládací software také často umožňuje změny v jednotlivých systémech předem plánovat. Tím pádem máte možnost pro každý den precizně nastavit požadovanou teplotu přes den či noc nebo třeba úroveň stínění v pracovně a obývacím pokoji. Cílem je dopřát uživateli maximální komfort.
Právě kvůli možnosti předem plánovat a nastavovat jednotlivé části domácnosti, máte možnost s inteligentní instalací také ušetřit. Nezřídka vám dodávaný software přímo nabídne optimalizovaný běh všech systémů. V dlouhodobém hledisku se tak chytrá domácnost vyplatí i přes trochu finančně náročnější investici do počáteční elektroinstalace. Samotná montáž inteligentní elektroinstalace je pak často jednodušší než u klasických variant a lépe se na ni v budoucnu navazují nové prvky.
Jedinou velkou nevýhodu chytré domácnosti představují právě vynaložené náklady (zejména u menších domácností) – jak instalace, tak jednotlivé inteligentní prvky ale dlouhodobě zlevňují. Inteligentní domácnost se totiž stává novým standardem.
Vyplatí se kabely nebo bezdrátová řešení?
Nechce se vám překopávat stávající elektroinstalaci, a přesto toužíte po chytré domácnosti? Kromě inteligentní elektroinstalace můžete využít i velké množství bezdrátových řešení, které spotřebiče ve vaší domácnosti propojí. Ze zkušenosti ale víme, že kabelová řešení jsou spolehlivější, rychlejší a celkově bezpečnější. Pokud to vaše finanční situace dovoluje, rozhodně doporučujeme cestu inteligentní elektroinstalace. Zejména to platí u novostaveb a náročnějších plánovaných rekonstrukcí.
Pozor na kompatibilitu
Výběr prvků chytré domácností musí vzít v potaz fakt, že produkty různých značek nemusí být vzájemně kompatibilní. Pokud chcete, aby se vaše domácnost stala chytrou, obraťte se na odborníky v oboru. Naši experti z Dratel vám poradí s celým konceptem chytré domácnosti a zajistí, že vše bude fungovat přesně podle vašich představ.
fwef