Správný větrací systém zajistí čerstvý vzduch a ušetří za energii

Vzduch v uzavřených místnostech se postupně zaplňuje CO2 a dalšími nepříjemnými látkami, které nejsou prospěšné pro naše zdraví. Logicky bychom se tedy měli starat o pravidelný přísun čerstvého vzduchu, který zajistí ideální podmínky v interiéru domácnosti. Ne vždy je to však snadné a pravidelné otevírání oken nemusí stačit. Moderní systémy větrání se dokáží postarat nejenom o udržení zdravého ovzduší uvnitř domu, ale také vám pomohou výrazně ušetřit za energie, díky efektivnějšímu nakládání s teplem.

Kvalita vzduchu v domě je důležitá

Kvalitu vzduchu v interiéru není radno podceňovat. Nedostatečný přívod čerstvého vzduchu vede k dlouhodobým pocitům únavy, alergickým reakcím, zhoršenému dýchání a bolestem hlavy. Citlivým jedincům může špatné ovzduší v domě přivodit i velmi vážné zdravotní problémy.

V dnešní době, kdy velké množství lidí pracuje z domova, je kvalita vzduchu také důležitá z hlediska koncentrace. Čerstvý vzduch zajistí, že se dokážeme soustředit, být produktivní a nepodléhat často nemocem. Většinu nebezpečných nebo alespoň dráždivých látek pro náš organismus přitom nedokážeme rozpoznat čichem. Patří sem například:

  • Látky vylučované z nábytku a zařízení bytu
  • Prach
  • Radon (radioaktivní izotopy)
  • Plísňové částice
  • CO2
  • Škodliviny z výfukových plynů

Jak můžeme v domě větrat?

Když se řekne větrání, tak si většina z nás představí dokořán otevřené okno. Ne vždy však můžeme nechat okno dlouho otevřené bez dozoru a spolu s příchodem čerstvého vzduchu také odchází část tepla (i když občasné vyvětrání není pro tepelnou efektivitu domu výrazně škodlivé). Do domu samozřejmě proniká vzduch z venku i přirozeně díky rozdílům v tlaku, přes perforace v konstrukčních materiálech, ale to nestačí pro dostatečně rychlou výměnu vzduchu.

Místo manuálního způsobu větrání si tedy mohou majitelé zvolit nucené způsoby větrání. Nejlevnější a relativně efektivní variantou jsou ventilátory, které jsou ve většině domácností přítomné na WC či v koupelně. Zvyšují odváděním vzduchu podtlak a přivádějí více vzduchu do domu přirozenými kanály. Nejedná se však o metodu přímého nasávání čerstvého vzduchu.

Lepší a robustnější variantou jsou větrací jednotky, buď s rekuperací nebo bez rekuperace. Tyto systémy nasávají vzduch z venku a mohou do nich být nainstalovány i příslušné filtr, které zamezí nasátí pylových či prachových částic. Jedná se tedy o velmi dobrý systém i pro alergiky a astmatiky. Spotřeba těchto větracích systémů nebývá nijak velká a představují poměrně tiché řešení nucené ventilace.

Když větrání šetří

Větrací systémy s rekuperací přivádějí vzduch z venku i odvádějí vzduch ven. Jejich ústředním prvkem je rekuperační výměník, který dokáže vyvedené teplo přivést zpět do interiéru a zabránit tak únikům tepelné energie. V létě se pak postará o ochlazení přiváděného vzduchu. Pokud se jednotka nainstaluje správně, tak hluk z ní nijak nenarušuje běh domácnosti a dlouhodobým používáním rekuperačního systému větrání můžete ušetřit desítky procent nákladů vynaložených na ohřívání interiéru. Čím lepší izolace domu, tím větší účinnost rekuperace a rychlejší návratnost investice.

Je instalace náročná?

Náročnost instalace větracího systému záleží na rozloze domu a rozmístění jednotlivých místností, které je potřeba odvětrat. Montáž rekuperačního větracího systému vyžaduje zásahy jak do vzduchotechniky, tak do elektroinstalace domácnosti, takže by měla být přenechána odborníkům. Ozvěte se nám a my vám poradíme jaký systém větrání vybrat přesně na míru pro vaši domácnost a provedeme jeho kompletní instalaci.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.