Rekonstrukce elektroinstalace – kdy, jak a proč?

Elektrotechnika se neustále vyvíjí a nároky na elektroinstalaci v moderní domácnosti jsou mnohem větší než před 20 či 30 lety. Z doby před desítkami let však pochází elektroinstalace v mnoha panelových domech. Majitelé a nájemníci se tak často musí smířit s bytem, po kterém se rozlézá chobotnice tvořená prodlužkami. Poddimenzovaný počet zásuvek, zastaralé hliníkové vodiče a celkově nedokonalá elektroinstalace pak může způsobovat mnoho problémů, včetně většího rizika nebezpečných nehod. Pokud ve výše zmíněném popisu poznáváte váš vlastní domov, tak je na čase se vážně zamyslet nad rekonstrukcí elektroinstalace.

Nejen rekonstrukce elektroinstalace

Každá rekonstrukce bytu či domu představuje poměrně náročný proces a zrovna elektroinstalace patří k těm nejnáročnějším částem. Doporučujeme tedy plánovat rekonstrukci dlouho dopředu a v rámci prací na elektroinstalaci zapojit i další nutné opravy či úpravy. Když se rozhodnete pro zbrusu novou elektroinstalaci, můžete například přistoupit také k rekonstrukci bytového jádra.

Nelze přesně říct, kolik času rekonstrukce elektroinstalace zabere, ale pokud se domluvíte se solidní firmou, neměl by váš domov být rozbouraný déle než týden. Experti na elektroinstalaci vám navrhnou nejlepší postup rekonstrukce tak, abyste mohli váš domov využívat podle vašich představ co nejdříve po započetí prací.

Nejdříve udělejte revizi

Prvním krokem před započetím rekonstrukce (a také okamžitě po jejím skončení!) je provedení zevrubné revize elektroinstalace. Nejlépe stejná firma, která bude provádět následnou rekonstrukci, k vám vyšle zkušeného revizního technika. Ten zkontroluje stav vodičů, spotřebičů a rozložení všech elektrotechnických prvků. V mnohém to usnadní následné práce. Po dokončení všech plánovaných úkolů je pak potřeba provést výchozí revizi, která zjistí, zda někde nedošlo k chybám (ty je samozřejmě lepší opravit během procesu rekonstrukce, a ne až dlouho po ní).

Na co se při rekonstrukci elektroinstalace zaměřit?

Rekonstrukce elektroinstalace může mít nespočet podob podle přání majitele a vlastností objektu. Vždy je dobré se ale předem zaměřit na nejčastější problémové prvky:

  • V dnešní době používáme mnohem více elektrických spotřebičů než kdykoliv v minulosti, takže rozhodně nepodceňujte dostatečný počet zásuvek v každé místnosti.
  • Starší typ hliníkových rozvodů je nutné vyměnit za nové a bezpečnější měděné vodiče.
  • Rozhodněte se, jestli zvolíte klasickou nebo inteligentní elektroinstalaci. Inteligentní elektroinstalace vám umožní ovládat různé systémy v domě či bytě (vytápění, osvětlení, zabezpečení) skrze centrální panel nebo dokonce váš mobilní telefon. Jedná se o důležitý krok ke skutečně chytré domácnosti.
  • Popřemýšlejte o způsobech, jak za elektřinu ušetřit. Mezi čím dál tím oblíbenější řešení patří různá fotovoltaická zařízení, která dokáží skvěle fungovat jako doplňkový zdroj energie. Návratnost investice do fotovoltaiky se pohybuje v horizontu několika let.
  • Dbejte na bezpečnost a ochranu vašeho majetku. Dobrá přepěťová ochrana zabrání poškození elektrických spotřebičů v případě, že dojde k silnému výboji blesku v blízkosti domu.
  • Nezapomeňte také na klasickou ochranu před blesky v podobě hromosvodu. I ten si zaslouží pravidelnou revizi a výměnu za novější variantu.

Elektroinstalace svépomocí se nevyplácí

Považujete se za šikovného kutila a chcete rekonstrukci elektroinstalace provést svépomocí? Před tím bychom vás rádi důrazně varovali. Manipulace s elektrickými zařízeními patří do rukou zkušených profesionálů. V případě, že dojde k nehodě, která ohrozí vaše zdraví či majetek, mohou amatérské zásahy do elektroinstalace znamenat i nižší pojistné. Místo toho se raději obraťte na Dratel. V rámci rekonstrukce jsme schopní vyřešit všechno, o čem píšeme v tomto článku, a ještě mnohem víc. Záleží jenom na vašich požadavcích.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.