Útulnost našeho domova je tvořena souhrnem velkého množství interiérových prvků. Stačí však málo a téměř neviditelná síla nás může v domě okamžitě rozhodit. Máme tím na mysli teplotu světla v místnosti. Teplota zároveň určuje i barvu světla – oba termíny jsou v podstatě zaměnitelné, odborně však mluvíme o teplotě chromatičnosti. Nesprávně vybraná teplota světla může způsobovat pocit úzkosti. Ta správná naopak pomůže naší mysli se soustředit nebo načerpat energii. Jak tedy vybrat svítidla pode jejich teploty a kam je v domě rozmístit?
Co rozhoduje o teplotě/barvě světla?
Teplota chromatičnosti se udává v kelvinech a na první pohled lze různou teplotu světla rozlišit podle barevného odstínu, který je vyzařován. Hlavní roli zde vždy hraje konkrétní světelný zdroj. Obecně dělíme teplotu chromatičnosti do 3 základních kategorií:
- Teplá bílá (do 3300 K)
- Denní či také neutrální bílá (4000 až 4500 K)
- Studená bílá (nad 6000 K)
Klasické žárovky jsou spíše teplým bílým světlem, zatímco zářivky dosahují vysokých hodnot K a patří často do kategorie studené bílé. Denní bílá se svojí barevností nejvíce blíží světlu, které vyzařuje slunce. Dnešní svítidla nelze ovšem jednoduše rozlišit podle těchto škatulek, protože na trhu existuje široká paleta světel napříč celým spektrem barevnosti.
Jak světla umístit podle teploty chromatičnosti?
Teď už tedy víme, jak se světla dělí podle teploty chromatičnosti. Jak ale tyto znalosti využít prakticky při zařizování domu?
Ložnice
Do ložnice patří teplé světlo, které se pohybuje v hodnotách 2700 až 3000 K, na hranici se spíše neutrálním světlem. V ložnici totiž chceme především odpočívat a studené či denní světlo by mohlo narušit přirozené cirkadiánní rytmy našeho těla.
Kuchyně
Ve své podstatě je kuchyně pracovním místem, kde potřebujeme mít dokonalý přehled o celém prostoru a dobře si vidět pod ruce. Po ránu se navíc hodí světelný zdroj, který nám pomůže se probudit a zabrání dalšímu klížení víček. Zvolte tedy spíše denní bílé světlo, které může přesáhnout až do jemně studených odstínů. Doporučujeme 3500 až 5000 K
Obývací pokoj
Centrum relaxace a společenských setkání v domě. Místo příliš studeného světla, které vás nabudí energií tady dejte přednost teplým odstínům, maximálně do hodnoty 3000 K. Takové světlo podpoří pohodovou atmosféru při setkávání s přáteli a ostatními členy rodiny.
Koupelna
V koupelně je nutné se soustředit zejména na umístění světla. Nemělo by chybět osvícení zrcadla, které nám umožní dokonalou přípravu make-upu nebo skutečně hladké oholení. Nemusíte se bát ani lehce studených odstínů. Ideálně by se teplota chromatičnosti světla v koupelně měla pohybovat mezi 3000 až 5000 K.
Pracovna
V pracovně se potřebujeme soustředit a úkolem světla je probuzení naší produktivity. Zařídí to zejména denní světlo, zejména ve svých chladnějších odstínech. Podobně jako v koupelně zvolte světelný zdroj s teplotou alespoň 3500 až 5500 K.
Nechte vyniknout design místnosti
Příliš studené světlo vytváří někdy velmi reálný pocit chladu. Zároveň také zkresluje barevný vzhled celého prostoru. Pokud si tedy chcete ve vašem domově pohrát s interiérovým designem, snažte se volit především neutrální bílá světlo. To zanechá barevnost všech prvků v normálních mezích a vy se nemusíte strachovat, že pokoj bude vypadat zcela jinak, než jste si představovali.
Nevíte si rady?
Výběr světla podle teploty chromatičnosti vyžaduje přece jenom zkušenější oko. V případě, že chcete svůj domov skutečně maximálně vyladit, tak se obraťte na DRATEL a naši experti vám pomohou jak s výběrem, tak instalací všech světel v interiéru i exteriéru domu.
—