Vyplatí se vám využití solární energie?

České domácnosti čím dál tím více touží po energetické soběstačnosti, kterou poskytuje využívání sluneční energie. Zatímco dříve byla fotovoltaika výsadou pouze několika bohatých nadšenců, dnes už si na svůj rodinný dům může pořídit soustavu panelů skoro každý. Proč nastává správná doba pro pořízení fotovoltaiky právě teď a za jak dlouho se vám vrátí zaplacená částka? Pojďme se společně podívat na všechno, co byste měli o fotovoltaice vědět.

Dlouhodobá investice

Nemůžeme univerzálně říct, kolik instalace fotovoltaiky stojí, protože jednotlivé případy se od sebe liší náročností a technologickými systémy. Hrubý odhad pro běžný rodinný dům při zvolení FV 2,5 kWp elektrárny se pohybuje řekněme okolo 120 tisíc. Žádná malá částka, ale pokud myslíte v dlouhodobé perspektivě, pak se vám tato investice rozhodně vyplatí. Bude to sice nějakou dobu trvat, ale v mezidobí navíc získáte nezávislost na velkých producentech energie.

Výše zmíněný typ domácí solární elektrárny zvládne za rok vyrobit elektřinu za nějakých 12 tisíc korun. Logicky z toho vyplývá, že by se vám tedy investice měla navrátit přibližně do 10 let. Ovšem pozor, toto čekání na návratnost si můžete u fotovoltaiky výrazně zkrátit, pokud úspěšně zažádáte o dotaci v rámci programu Nová zelená úsporám. Žádosti v rámci tohoto programu lze podávat až do konce roku 2021. Díky dotaci pokryjete až třeba polovinu vynaložených peněz. Pokud si nevíte rady s tím, jak dotaci vyplnit a jaké náležitosti potřebuje, tak se neváhejte obrátit na nás. my už celý proces vyřešíme od podání žádosti až po instalaci fotovoltaiky.

V současné době se pořízení fotovoltaiky vyplatí také proto, že použité technologie se neustále posouvají kupředu z hlediska jejich efektivity a solární systémy pak také neustále výrazně zlevňují.

Co musíte před pořízením fotovoltaiky zvážit?

Ne každý dům stojí na místě, které je výhodné pro zapojení domácí solární elektrárny. Místní klimatické podmínky rozhodnou o tom, kolik slunečních paprsků denně na elektrárnu dopadne (v potaz je tedy nutné vzít průměrnou oblačnost, nadmořskou výšku či znečištění ovzduší) Nejlepší podmínky pro umístění panelů z hlediska stavby mají domy orientované na jih, ideálně s rozměrnou sedlovou střechou. Dodatečné solární panely však můžeme nainstalovat také na sluneční stranu fasády.

Využijte získanou energii hlavně pro sebe

Solární energii využívají jak lidé, jejichž dům či chata se nacházejí mimo klasickou distribuční síť, tak lidé v místech s dobrým pokrytím elektrickým vedením. Pro druhou skupinu může být výhodné svůj solární systém napojit na distribuční síť. Samozřejmě nemůžete jenom tak někde zapojit dráty. Je nutné se domluvit a uzavřít smlouvu s provozovatelem distribuční soustavy. V době, kdy vyrábíte elektřinu a nevyužíváte ji, ji může využívat distribuční síť. Naopak, když nevyrábíte elektřiny ze slunce dostatek, tak můžete využít tu, která je k vám vedena přes distribuční síť.

Zvláštním případem je pak použití tzv. virtuální baterie. Virtuální, proto, že se nejedná o fyzickou baterii a její úlohu zastupuje distribuční síť. Nevyužitá energie z vaší elektrárny putuje jinam a vy pak můžete stejné množství čerpat zpátky ze sítě.

Obecně ale rozhodně doporučujeme co největší množství získané energie využívat přímo u vás doma. Na poskytování elektřiny do sítě dnes nikdo rozhodně nezbohatne. Když však bude váš fotovoltaický systém dobře navržený a instalovaný (včetně nějakého způsobu akumulace energie), tak s ním pokryjete všechnu nebo drtivou většinu energetické potřeby vašeho domu.