Nepodceňujte elektroinstalace ve starších bytových domech

Každý rok musí hasičské jednotky vyrážejí ke stovkám požárů v bytových domech. Příčiny těchto požárů se různí, ale až příliš často je jejich společným jmenovatelem porucha elektrických rozvodů, o které nikdo předem netušil. Spousta bytů, které si dnes lidé kupují nebo najímají, byla postavena před desítkami let a stav silnoproudých elektroinstalací podle toho také vypadá. Rekonstrukce elektroinstalace v bytě či společných prostorech domu zajistí, že nedojde ke zbytečným katastrofám a zároveň umožní lidem naplno využívat potenciál moderních spotřebičů.

Co se může přihodit u zastaralé elektroinstalace

Rozhlédněte se kolem sebe. Kolik vidíte spotřebičů a ke kolika z nich vede prodlužovačka napojená na rozdvojku? Starší byty bývají mnohdy silně poddimenzovány z hlediska dostupných zásuvek, protože v době, kdy byly projektovány, nikdo nepočítal s tak masivním rozvojem elektroniky a její důležitosti pro každodenní život. Snadno se tedy může stát, že se při zapnutí příliš velkého množství spotřebičů síť přetíží a vypadnou pojistky. Stačí někdy jenom ohřát vodu na čaj v konvici a naráz máte doma úplnou tmu. V horším případě však dojde někde ke zkratu, který pak ohrožuje váš majetek i zdraví buď kontaktem s elektrickým proudem nebo vznikem požáru.

Velké nebezpečí představují zejména dříve hojně používané hliníkové vodiče. Vodiče z tohoto materiálu velmi snadno oxidují a nejsou mechanicky příliš pevné, takže může dojít k jejich narušení. Výsledkem je pak nadměrné zahřívání vodičů nebo dokonce zničení jejich izolace.

Zkrátka, stará elektroinstalace možná dobře sloužila v době montáže, ale po desítkách let používání je rozhodně nejvyšší čas na její rekonstrukci.

Revize často a pořádně

Revize elektroinstalace ochrání vaše zdraví i majetek, takže se opravdu vyplatí si pravidelně přizvat odborníky a nechat vodiče i stav spotřebičů důkladně zkontrolovat. Provedení revize je nutné i před samotnou rekonstrukcí a na jejím základě se vypracuje projekt, podle kterého se budou řídit veškeré zásahy.

Co rekonstrukce obnáší

Podoba a průběh rekonstrukce elektroinstalace je velmi individuální a záleží u ní na mnoha faktorech. Především se projeví velikost bytu, stáří původní elektroinstalace a množství spotřebičů. Naplánovaná nová elektroinstalace musí vzít v potaz nejenom stávající zatížení sítě spotřebiči v domácnosti, ale také rozšíření o další spotřebiče v budoucnosti. Dobře si rozmyslete i rozmístění jednotlivých zásuvek, jinak se po ukončení prací znova objeví na podlaze prodlužovačkový labyrint.

Zastaralé dvojlinky, které byly používány až do 90. let minulého století, jsou nyní nahrazovány mnohem bezpečnějšími trojlinkami. Místo pojistek se pak dnes instalují jističe, které není v případě zkratu nutné měnit, ale stačí je pouze znova nahodit.

Rekonstrukce elektroinstalace nabízí nové možnosti

Rekonstrukce elektroinstalace je skvělou příležitostí, jak byt či dům modernizovat a lépe nakládat s energiemi. Můžete například investovat do fotovoltaických zařízení, které čerpají energii ze slunce a časem vám výrazně ušetří vynaložené peníze za elektřinu. V našich podmínkách je také stále více oblíbenější klimatizace a systém rekuperace, díky němuž ušetříte za vytápění.

Práci přenechte profesionálům

Jakékoliv zásahy do elektroinstalace nepatří do skupiny činností, které by měli/mohli majitelé dělat svépomocí a bez řádné certifikace. Hra na amatérského elektrikáře vede nejčastěji ke zraněním, škodě na majetku a následné nemožnosti získat ztracené peníze od pojišťovny. Kontaktujte naše odborníky s dlouholetou zkušeností, kteří vám pomohou přesně nadimenzovat vodiče a postarají se o veškeré práce i potřebnou dokumentaci.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.