Nejčastější chyby v elektroinstalaci rodinných domů

Detaily, které během rekonstrukce nebo stavby přehlédneme nebo záměrně ignorujeme, mohou časem přerůst ve velké problémy. Platí to o všech aspektech rodinného domu, ale zejména na elektroinstalaci je potřeba si dávat dobrý pozor. Nejenom, že se elektroinstalační šlendrián projeví nepříjemnostmi, někdy může i vážně ohrozit naše zdraví. Správně naplánovaná a rozvedená elektroinstalace zase naopak ušetří spoustu peněz a starostí v budoucnu. Pojďme se tedy podívat na nejčastější chyby, se kterými se v elektroinstalaci rodinných domů setkáváme a které často vedou k nákladným opravám dlouho po dokončení stavby.

Svépomocí ke zbytečným potížím

Pokud nemáte potřebné vzdělání a kvalifikaci, tak se sami nepouštějte do žádných oprav, natožpak montáže elektroinstalačních prvků. Projekt elektroinstalace musí (podle oficiálních nařízení) být zpracovaný odborníkem. Když pak doma objevíte nějaký zdánlivě malý nedostatek, opět se na tyto odborníky obraťte. Je až k neuvěření, jak nebezpečné domácí opravy jsou lidé ochotní provádět. Kutilové si rádi sami opravují například zásuvky. Nejednou jsme objevili zásuvku, která odpadávala od stěny, přibytou zpátky hřebíkem. Takový hazard opravdu za pár ušetřených korun nestojí.

Nedostatek plánování se rychle pozná

Projekt elektroinstalace musí počítat nejenom se současnými, ale také budoucími potřebami domácnosti. Bohužel, krátkozrakost v projektování je stále běžná. Opět se musíme zaměřit na zásuvky, jejichž počet a rozmístění bývá nezřídka podceňován. Když pak nemůžete zapojit zároveň lampu, televizi a nabíjet mobil, velmi rychle zjistíte, že projekt elektroinstalace byl poddimenzovaný. Takové domy se pak stávají změtí prodlužovaček a rozdvojek, o které neustále každý zakopává. Odřené koleno ale není tím nejhorším, co se může v takovém případě přihodit. Přetížená zásuvka, která musí zvládat nápor mnoha spotřebičů najednou, může vypovědět službu nebo způsobit požár.

Chaos v kabelech

Elektrické kabely můžeme připodobnit k nervovému systému domu. Každý, kdo někdy zažil skřípnutý nerv, ví, že stačí málo ke způsobení opravdu velké bolesti a nejinak je tomu u elektrických kabelů. Zkratky a nedostatky ve způsobu jakým pokládáme kabely se nemusí projevit hned, ale jakmile k tomu dojde, tak to bude bolet minimálně vaši peněženku. K nejčastějším chybám při pokládání kabelů patří:

  • Nedodržování barevných kódů vodičů, které může vést k přepětí některých spotřebičů a zranění způsobeném elektrickým proudem
  • Neoznačování pojistek a vodičů v rozvaděči, což vede ke špatné nebo zcela nemožné orientaci v rozvodech, pokud dojde k poruše
  • Používání pouze nejkratší cesty při vedení kabelů, bez rozmyslu a úvahy nad budoucími úpravami nebo rekonstrukcí.

Zkrátka, vedení kabelů má svoje pravidla a když je nedodržíme, tak v nejlepším případě ztížíme práci komukoliv, kdo bude muset naši práci opravovat. Cena náročnějších oprav se pak snadno vyšplhá třeba až k desítkám tisíc Přitom by stačilo jenom na začátku udělat práci pořádně. Proto majitelé před dokončením elektroinstalace musí důvěřovat, ale prověřovat. Nechte si každou část elektroinstalace důkladně vysvětlit a nebojte se pokládat zdánlivě dotěrné dotazy (ušetří vám někdy hodně peněz a nervů).

Choulostivá místa vyžadují speciální ochranu

Každá místnost v domě vyžaduje jiný přístup z hlediska elektroinstalace. Zvláštní pozornost si zaslouží především koupelna, kde je potřeba zajistit bezpečné fungování spotřebičů a osvětlení. Protože se v koupelně objevuje zvýšené množství vlhkosti a možnost přímého kontaktu s vodou, musí elektroinstalace vzít v potaz všechna rizika. Není však výjimkou, že v domech někdo nainstaluje světlo přímo nad vanou, i když je strop příliš nízký nebo zapojí zásuvku v bezprostřední blízkosti vany. Za takové šlendriánství se někdy platí i životem.