Jak v domě rozmístit zásuvky a vypínače?

Při stavbě a rekonstrukci domu či bytu musíme věnovat velkou pozornost elektroinstalaci. Kromě bezpečnosti a efektivnosti rozvodů, je třeba myslet také na koncové aspekty, jako jsou zásuvky a vypínače. Mnohé místnosti v našich domovech mají svoje specifika, když přijde na rozmístění elektroinstalačních prvků. Stále také až příliš často dochází k poddimenzování těchto prvků, což vede k invazi rozdvojek a prodlužovaček napříč obytným prostorem. Čemu se tedy vyvarovat a co naopak upřednostnit při rozmisťování zásuvek a vypínačů?

Kam umístit vypínače světla?

Vypínače bychom měli umisťovat ideálně vedle dveří a do každé místnosti. Rozhodně neuškodí, když do některých rozlehlejších místností nainstalujeme rovnou několik vypínačů na protilehlých stranách. Dejte si pozor, abyste při rozmístění nábytku nezamezili k vypínačům snadný přístup. Co se výšky týče, tak volte umístění v poloze 120 až 150 centimetrů nad podlahou. Tím pádem by nikdo, kromě nejmenších dětí, neměl mít problémy se snadnou přístupností vypínače.

Dostatečné množství zásuvek

Nedostatek zásuvek je stále typický pro mnoho, především starších, domácností. Moderním nárokům na množství elektrických spotřebičů už staré parametry návrhů elektroinstalace většinou nestačí. Každá místnost si zaslouží několik zásuvek na dobře přístupných místech, která co nejvíce odpovídají reálnému budoucímu využití prostoru. Nezapomeňte třeba na zásuvky na obou stranách postele v ložnici, ideálně ve zdvojené variantě. Nezapojujeme do nich totiž dnes pouze jenom noční lampu, ale také třeba nabíječku na telefon.

Jak si poradit s elektroinstalací v kuchyni

V kuchyni si zajistěte dostatek zásuvek v okolí pracovní desky, kam můžete připojit nejrůznější kuchyňské spotřebiče na krátkodobé použití. Zásuvky pouze pro ledničku, myčku či digestoř, nestačí. Zásuvky nad pracovní deskou by měly být umístěné cca 12 cm nad samotnou pracovní plochu, záleží však na výšce soklu. Ve stejné úrovni nechte nainstalovat také vypínače. Potenciálně nebezpečným místem je dřez a stříkající voda z něj. Proto umisťujte veškeré zásuvky a vypínače alespoň v 60cm vzdálenosti od něj.

Zásuvky a vypínače v koupelně

Koupelna představuje speciální případ v elektroinstalaci, protože zde dochází k otevřenému kontaktu s vodou a hromadění vodních par. Koupelna bývá rozdělena do jednotlivých zón, které určují, jaké prvky je možné, v které části prostoru instalovat:

  • Zóna 3 — nejbezpečnější zóna vzdálená nejvíce od přímého působení vody. Mohou zde být umístěny zásuvky chráněné oddělovacím transformátorem nebo samočinným odpojením od zdroje při použití proudového chrániče. Lze zde také instalovat běžná svítidla se stupněm krytí IP20.
  • Zóna 2 — Stěny a strop v okolí zóny 1, do výšky 3 m od podlahy a 60 cm v horizontální ose. Mohou zde být instalována svítidla (stupeň krytí IPX4) , ventilátory, otopná zařízení a jednotky pro vířivé vany.
  • Zóna 1 — Stěny a strop nad vanou či sprchovým koutem, minimálně do výšky 225 cm nad podlahou. V této zóně jsou povolena svítidla se stupněm krytí IPX5 a chráněné vypínače či zásuvky se SELV/PELV a napětím do AC 25 V nebo DC 60 V.
  • Zóna 0 — Vnitřní prostor vany nebo sprchového koutu. Umístit lze pouze svítidla se stupněm krytí IPX7 a upevněná zařízení chráněná SELV s maximálním napětím AC 12 V nebo DC 30 V.

Instalaci ani opravy svépomocí nedoporučujeme

Návrh i montáž elektroinstalace by měla být prováděna odborníky, kteří zajistí bezpečnost celého procesu. Vyvarujte se oprav svépomocí podle návodů na internetu, i když se jedná třeba jenom o jednu nefunkční zásuvku. Ozvěte se expertům z DRATEL a my všechno vyřešíme za vás.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.